Jak prawidłowo zamontować fotelik dla dziecka w samochodzie?

Dodano: Komentarze: 0

Wybór fotelika samochodowego, który zagwarantuje dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, zależy od kilku kwestii. Znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie modelu do wagi i wzrostu malucha. Warto jednak pamiętać, że sam zakup właściwego modelu nie zagwarantuje pełni bezpieczeństwa. Równie ważny okazuje się prawidłowy montaż fotelika. Nie wszystkie foteliki samochodowe pasują do każdego modelu auta, dlatego jeszcze przed zakupem warto zamontować fotelik w swoim samochodzie najlepiej w asyście pracownika sklepu. Co zrobić, gdy jednak nie ma takiej możliwości? Poniżej podpowiadamy, co definiuje poprawnie zamontowany fotelik. 

Wybór fotelika samochodowego, który zagwarantuje dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, zależy od kilku kwestii. Znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie modelu do wagi i wzrostu malucha. Warto jednak pamiętać, że sam zakup właściwego modelu nie zagwarantuje pełni bezpieczeństwa. Równie ważny okazuje się prawidłowy montaż fotelika. Nie wszystkie foteliki samochodowe pasują do każdego modelu auta, dlatego jeszcze przed zakupem warto zamontować fotelik w swoim samochodzie najlepiej w asyście pracownika sklepu. Co zrobić, gdy jednak nie ma takiej możliwości? Poniżej podpowiadamy, co definiuje poprawnie zamontowany fotelik. 

Montaż fotelika w samochodzie – jak zrobić to właściwie?

Przed zamontowaniem fotelika warto zapoznać się z instrukcją obsługi, gdyż ze względu na różnorodność modeli, różny może być sposób ich montażu. Następnie należy zastanowić się nad lokalizacją fotelika. Zaleca się montaż fotelika na tylnej kanapie, najlepiej  na środkowym miejscu lub tuż za przednim fotelem pasażera. Dopuszcza się również montaż na przednim siedzeniu, niemniej w tym przypadku trzeba pamiętać o tym, by wcześniej wyłączyć przednią poduszkę powietrzną. Kluczową rolę odgrywa też ustawienie fotelika w odpowiedniej pozycji do kierunku jazdy. Eksperci radzą zwrócenie modelu tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób amortyzuje się wstrząsy i chroni ciałko dziecka przed skutkami gwałtownego hamowania.

Po podjęciu decyzji dotyczącej lokalizacji oraz kierunku jazdy można przejść do bezpośredniego montażu. Najłatwiej montuje się foteliki z systemem ISOFIX. Zaczepy takich fotelików wciska się w uchwyty fotelowe, a następnie pociągając za specjalną dźwignię, zamyka się je, stabilnie osadzając siedzisko na miejscu. Jeśli fotelik jednak nie ma takiego systemu, należy skorzystać z 3-punktowych pasów bezpieczeństwa. Pasy muszą być dociągnięte w taki sposób, by bezpośrednio przylegały do ciała dziecka. W żadnym miejscu nie mogą też być skręcone. Konstrukcja natomiast nie może przesuwać się podczas jazdy. Ponadto należy ustawić odpowiedni kąt nachylenia oparcia w  granicach 30-45 stopni oraz wyregulować zagłówek w taki sposób, by:

  • w przypadku najmniejszych dzieci: głowa nie wystawała poza krawędzie fotelika,
  • u nieco starszych dzieci: głowa wystawała maksymalnie do krawędzi ucha.

Komentarze

Dodaj komentarz

Nowe posty