Podział fotelików samochodowych

Dodano: Komentarze: 0

Foteliki samochodowe zostały zaprojektowane z myślą o zachowaniu bezpieczeństwa. Czasami trudno zorientować się w mnogości modeli dostępnych na rynku, dlatego podczas wyboru sprzętu należy mieć na uwadze wiek dziecka, jego wagę, wzrost i to czy fotelik będzie pasował do naszego auta.

W wyniku prac Komisji Europejskiej rozmiary fotelików zostały ustandaryzowane. Dzieli się ja na pięć grup ze względu na wagę dziecka:

  • Grupa 0 - dla dzieci poniżej 10kg, do około 9mca życia,
  • Grupa 0+ dla dzieci poniżej 13kg, do 18mca,
  • Grupa 1 - od 9 do 18 kg, od 8mcy do 3,5 roku,
  • Grupa 2 - 15-25kg, od 3 do 7 lat,
  • Grupa 3 - 22-36kg, od 6 do 12 roku życia.

Żeby bardziej skomplikować sprawę, oprócz wyżej wymienionych grup, istnieją foteliki spełniające wymagania kilku kategorii. Na rynku dostępne są foteliki z szerszych podziałów wagowych: 0-10kg, 0-18kg, 0-25kg, 9-25kg, 15-36kg, 22-36kg. Takie modyfikacje możliwe są dzięki kilkustopniowej regulacji zagłówka i temu, że foteliki powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, aczkolwiek fotelik samochodowy spełniający wymogi pojedynczej klasy, zapewnia maksimum bezpieczeństwa i jest lepiej dostosowane do ochrony.

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe różnią się od siebie również sposobem montażu. Do ich przytwierdzenia można wykorzystać pasy w większości aut lub system ISOFIX, jeżeli samochód taki posiada. Foteliki samochodowe z grupy zero zawsze instaluje się tyłem do kierunku jazdy. Uwarunkowane jest to tym, że podczas kolizji główka i delikatny kręgosłup dziecka jest lepiej chroniony przed uderzeniem. Kształtem foteliki te przypominają kołyskę i wyprofilowane tak, by dziecko znajdowało się w pozycji półleżącej. Należy pamiętać, że fotelik nie może być montowany na siedzeniu przednim z aktywną poduszką powietrzną, ponieważ jej wystrzelenie grozi nawet śmiercią.

Foteliki z wyższych grup mogą być montowane przodem do kierunku jazdy. Przystosowane są do pozycji siedzącej dziecka i wyposażone w wygodne, regulowane zagłówki oraz podłokietniki. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak, żeby dziecko jak najdłużej jeździło tyłem, nawet do 4 roku życia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Nowe posty