Foteliki tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Dodano: Komentarze: 0

Wybór odpowiedniego bezpiecznego fotelika samochodowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma wzrost, waga i wiek dziecka. Nie mniej ważny jest także jego komfort. Oprócz tego liczy się również cena fotelika oraz jego funkcjonalność. Okazuje się jednak, że to, w jaki sposób należy przewozić dzieci w samochodzie, reguluje także polskie prawo. Przepisy odnoszą się głównie do ustawienia fotelika względem kierunku jazdy. Dostępne na rynku foteliki montuje się przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Którą opcję należy wybrać i od czego ten wybór zależy? Sprawdź, jak prawidłowo zamontować fotelik dla swojego malucha, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo w czasie jazdy.

 

Przodem czy tyłem – jak zamontować fotelik w samochodzie?

Zgodnie z polskimi przepisami tyłem do kierunku jazdy powinny podróżować dzieci, których waga nie przekracza 13 kg. Tym samym wszystkie osoby, które wybierają foteliki z kategorii 0-13 muszą zamontować je przeciwnie do kierunku jazdy. Przemawia za tym przede wszystkim bezpieczeństwo najmniejszych dzieci. Liczne badania udowodniły, że ten sposób przewożenia dzieci pozwala skutecznie chronić ich ciałka przed urazami, do których mogłoby dojść podczas gwałtownego hamowana lub kolizji. W czasie wypadku główka dziecka usadzonego w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy bezwładnie opada na klatkę piersiową i z dużą mocą wraca do pozycji początkowej. Niestety niedostateczne zabezpieczenie głowy i szyi u dziecka jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych urazów.

Ponadto należy pamiętać, że maluchy, które mają nie do końca wykształcony kręgosłup, są szczególnie narażone na tego typu urazy szyi, pleców i miednicy, dlatego warto przywiązywać dużą wagę do ochrony właśnie tych partii ciała. Dlaczego to właśnie foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy gwarantują większą ochroną? Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy pochłaniają więcej energii podczas zderzenia oraz równomiernie ją rozprowadzają na tylnej części fotelika. Dzięki temu o wiele skuteczniej chronią kręgosłup i główkę maluszka niż foteliki montowane przodem, które w trakcie zderzenia rozpraszają energię na różne części, co zwiększa ryzyko skupienia jej na ciele dziecka.

 

Wiek dziecka a montaż fotelików RWF

Co istotne, montaż fotelików w stronę przeciwną do kierunku jazdy zaleca się także w przypadku starszych dzieci. Zwolennicy fotelików RWF (Rear Way Facing) uważają, że taki sposób przewożenia maluchów powinno się praktykować, jak najdłużej się da. Wbrew pozorom w sklepach bez problemów można znaleźć foteliki nawet do 25 kg, które można montować tyłem do kierunku jazdy. Należy się jednak liczyć z tym, że ich cena będzie wyższa w porównaniu z modelami montowanym przodem do kierunku jazdy. Niemniej bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem, dlatego warto decydować się na takie rozwiązanie nawet w przypadku nieco starszych dzieci do czwartego czy piątego roku życia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Nowe posty