Rodzaje wózków dziecięcych

Dodano: Komentarze: 0

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, do którego trzeba się przygotować. Niezbędnym sprzętem, który potrzebujecie, jest wózek. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się właśnie wózkami. Czy jeden wózek wystarczy? Jak rozsądnie zaplanować wydatki związane z zakupem wózka? Od czego uzależnić wybór konkretnego modelu?

 

Wózki głębokie, spacerówki, parasolki

Wózki dla dzieci dzielimy na:

- gondole – wózki głębokie
- spacerówki
- wózki wielofunkcyjne
- wózki składane typu parasolki
- wózki specjalne, np. do biegania.

Każdy z rodzajów wózka różni się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale również wyposażeniem, czy też ilością kół, akcesoriami dodatkowymi.

 

Wózek głęboki dla noworodka

Gondola to pierwszy rodzaj wózka, jaki potrzebujecie dla wygodnego i w pełni bezpiecznego spacerowania z dzieckiem. Wózek głęboki zapewnia nie tylko ochronę przed wiatrem, słońcem, czy też opadami atmosferycznymi. To również miejsce, które pozwala odizolować dziecko od nadmiaru bodźców zewnętrznych. Pomaga we właściwej jego adaptacji do życia w rodzinie. Gondola może spełniać dodatkowo funkcję przenośnego łóżeczka. Wybierając wózek głęboki, zastanówcie się nad jej rozmiarem. Zbyt mała gondolka będzie nie tylko mało praktyczna, ale również niewygodna. Dziecku będzie za gorąco w letnie dni, a zimą w kurteczce, czy kombinezonie będzie mu zwyczajnie ciasno. Ważne są różnego rodzaju dodatki jak np. daszek przeciwsłoneczny z panelem wentylacyjnym. Latem docenicie budki z filtrem UV+50 zabezpieczającym skórę niemowlęcia przed promieniowaniem słonecznym, a tkaninę przed wyblaknięciem. Jeśli zależy wam na regulacji docierania bodźców do wnętrza wózka głębokiego, zainteresować powinna was budka z panoramiczną gondolą.

 

A co ze spacerówką i parasolką?

W przypadku zakupu pierwszego wózka patrzmy na zestawy, czyli wózki wielofunkcyjne. Dzieci rosną bardzo szybko, w jednym zestawie masz niemal wszystko:

- gondolkę,
- spacerówkę,
- ramę wózka, w którą wepniemy fotelik samochodowy.

W przypadku, gdy spacerówkę da się rozłożyć do pozycji leżącej, już 2-4-miesięcznego malucha możecie przełożyć do spacerówki. Latem będzie mu przyjemniej niż w gondoli, a przed wychłodzeniem osłoni go śpiworek. Pamiętajcie, nigdy nie zostawiajcie wózka z dzieckiem bez opieki i bezwzględnie stosujcie wszelkie zapięcia zabezpieczające dziecko przed upadkiem. To też ważny element wyposażenia wózków, który trzeba rozważyć. Dobra spacerówka powinna być lekka i kompaktowa. Gdy szukacie wózka w teren, sprawdźcie koła. Idealnie sprawdzą się na nierównościach te, które będą duże i pompowane, z dodatkowymi oczywiście amortyzatorami wstrząsów. Jeśli dużo podróżujecie, warto rozejrzeć się za wózkiem parasolką, który jest nie tylko kompaktowy, ultra lekki, ale również wygodny do składania/ rozkładania jedną ręką.

 

Jak kupować wózek?

Coraz modniejsze są zakupy przez internet. Właśnie z myślą o oszczędności waszego wolnego czasu prowadzimy nasz sklep ze sprzętem, akcesoriami dla dzieci oraz AGD. Pamiętajcie jednak, żeby po odebraniu przesyłki sprawdzić, czy wózek jest dla was w pełni intuicyjny:

- czy łatwo się go składa?
- czy łatwo się go wam wypina?
- czy nie jest zbyt ciężki, już teraz bez niemowlęcia?
- dokonajcie prób wypięcia i wpięcia gondolki z ramy.

Waga wózka, jego amortyzacja, wielkość kół – to ma znaczenie. Jeśli szukacie spacerówki do jazdy po mieście, na zakupy, sprawdźcie zwrotność kół. Z kolei, gdy potrzebujecie wózka na spacery po leśnych bezdrożach, uliczkach na wsi, odrzućcie modele z małymi kółkami. Małe kółka sprawdzą się na chodniku, uliczkach, ale na piasku, trawie doprowadzą was do szału.

Komentarze

Dodaj komentarz

Nowe posty